Nowe rozwiązania w zakresie tłumienia drgań

Tłumienie drgań zaobserwować można zarówno w układach mechanicznych, jak i elektrycznych. W jaki sposób jednak można osiągnąć taki efekt? Co należy wykorzystać, by osiągnąć tłumienie drgań? Sprawdzamy!

Tłumienie drgań – o czym mowa?

Zanim przejdziemy do omówienia sposobów na tłumienie drgań, warto ustalić, z czym dokładnie mamy do czynienia. Co skrywa się za tłumieniem drgań? Wibracje są najczęściej efektem ubocznym pracy napędów, wirowania niewyważonych mas itp.niektórzy uważają je za coś normalnego, jednak wibracje prowadzą do hałasu, zmniejszania trwałości stosowanych urządzeń, zakłóceń w pracy maszyny, czy nawet uszkodzenia posadzki. Jakby tego było mało, odbija się to też negatywnie na ludzkim zdrowiu. Dlatego zaczęto poszukiwać rozwiązania, które pomoże nad nimi zapanować. Tłumienia drgań to nic innego jak zmniejszanie amplitudy drgań swobodnych, do których dochodzi wskutek straty energii układu drgającego. Tłumienie obserwuje się jednakowo w układach mechanicznych oraz elektrycznych.

W jaki sposób można skutecznie tłumić drgania?

Istnieją elementy antywibracyjne, które wykorzystane w odpowiednim miejscy mogą tłumić drgania o ustalonej częstotliwości, generowanych przez urządzenia, jak i maszyny. To jednak nie wszystko, ponieważ innowacyjne rozwiązania są w stanie tłumić drgania pochodzące również z zewnątrz, które są przenoszone n. przez posadzkę na urządzenia. Aby skutecznie tłumić drgania i dobrać odpowiednie elementy antywibracyjne, należy znać częstotliwość drgań, jak również masę izolowanego elementu.

Gdzie kupimy odpowiednie elementy antywibracyjne?

I tutaj pojawia się kolejne pytanie, gdzie dokładnie możemy nabyć elementy antywibracyjne? Gdzie oferowane są najlepsze rozwiązania? Trzeba przyznać, że jak zawsze producenci stanęli na wysokości zadania, co oznacza, że zapewniają nam dostęp do szerokiego wyboru elementów antywibracyjnych. Kupić je możemy zarówno online, jak i stacjonarnie, więc każdy nie tylko dostanie to, czego potrzebuje, ale może kupować w dogodny dla siebie sposób.