Uszczelnienia do pneumatyki

Uszczelnienia pneumatyczne to bardzo ważne elementy, bez których ciężko wyobrazić sobie pracę wielu konstrukcji. Czym dokładnie są te uszczelnienia? Jaka jest rola uszczelnień pneumatycznych? Jakie rozwiązania oferuje nam rynek? Tego i wielu innych informacji dowiesz się z poniższego tekstu. Zapraszamy więc do krótkiej lektury!

Uszczelnienia do pneumatyki – o czym mowa?

Mówi się, że uszczelnienia w pneumatyce odgrywają bardzo istotną rolę. Tylko czym właściwie są te uszczelnienia do pneumatyki? Co skrywa się pod ich nazwą? Uszczelnienia do pneumatyki zwane również uszczelnieniami pneumatycznymi to niezwykle ważne elementy, które odpowiedzialne są za zapewnienie szczelnego utrzymaniu ciśnienia gazu w systemie. Na tym jednak nie koniec, ponieważ to właśnie na uszczelnieniu pneumatycznym spoczywa obowiązek skutecznego odizolowania systemu od otoczenia, zanieczyszczeń, czy ciał obcych, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia urządzenia i przerwania jego pracy.

Uszczelnienia do pneumatyki – co oferuje nam rynek?

Producenci doskonale rozumieją, jakie zadania spoczywają na tego typu produktach, dlatego dołożyli starań, by zapewnić swoim klientom dostęp do jak najszczerszej gamy produktów. Co dokładnie mamy do wyboru? Jakie uszczelnienia do pneumatyki są dostępne na rynku?

 

Uszczelnienia, które są dostępne na rynku, najczęściej dedykowane są do stosowanie w tłokach. Uszczelnienia tłokowe najczęściej wykonywane są z poliuretanu, materiału, który sprawia, że uszczelnienie podnosi swoje właściwości i jest o wiele bardziej odporny na zużycie mechaniczne. Na tym jednak nie koniec, ponieważ w uszczelnieniach dedykowanych urządzeniom pneumatycznym znajdują się dodatkowo krawędzie uszczelniące, jak również zaokorąglony profil, czy elastyczne części środka, co sprawia, że tego typu rozwiązania mogą nam dobrze służyć przez bardzo długi czas.

 

Uszczelnienia pneumatyczne to również uszczelnienia stosowane na tłoczyskach. W tym przypadku mamy do czynienia z rozwiązaniami, które dodatkowo mogą być wzmocnione elementami metalowymi, co sprawia, że stają się jeszcze bardziej solidne i odporne na zużycie, a więc zapewniają dłuższy czas użytkowania.  Uszczelki, które stosowane są przy uszczelnianiu tłoczysk, dostępne są w wielu wariantach. Wśród szerokiego wyboru znajdziemy uszczelnienia o różnej formie, czy materiałów, z jakich zostały wykonane.

 

Za najważniejsze uszczelnienia do pneumatyki uznaje się uszczelnienia typu Oring, które swoim kształtem przypominają pierścień o kołowym przekroju. Co ważne, materiały, z których mają zostać wyprodukowane tego typu uszczelnenia, można dobrać adekwatnie do warunków, w jakich ma pracować dane urządzenie.

Uszczelnienia do pneumatyki – czym się kierować przy wyborze?

Jeśli tylko przyjrzymy się bliżej rodzajom dostępnym uszczelnień pneumatycznym, to szybko zrozumiemy, że jest ich bardzo dużo. Jak w takim razie wybrać coś odpowiedniego dla siebie? Jak wybierać uszczelnienia, by sprawdziły się w pracy? Jak już wspomnieliśmy, uszczelnienia powinno się dobierać odpowiednio do warunków, w jakich ma pracować dane urządzenie. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim powinniśmy brać pod uwagę temperaturę. Istnieją uszczelnienia, które radzą sobie tylko przy niewysokich temperaturach, jak również takie, które mają dużą odporność nawet na bardzo wysokie temperatury. Poza tym powinniśmy pamiętać o doborze pod względem rozmiarów. Jeśli chcemy, by uszczelnienie dobrze się sprawdzało, musimy wiedzieć, jakie dany element musi mieć parametry. Jeśli wybór będzie przypadkowy, możemy sprawić, że maszyna się uszkodzi i nastąpi przerwa w pracy.

Uszczelnienia do pneumatyki – gdzie kupować?

Na koniec nie pozostaje nam nic innego, jak określić, gdzie sprzedawane są uszczelnienia pneumatyczne. Mamy do czynienia z produktem, który cieszy się dużą popularnością, a więc również ilość punktów, w których można go nabyć, jest całkiem spora. Z pewnością uszczelnienia pneumatyczne dostaniemy w profesjonalnych puntach i to tutaj można zwykle liczyć na szeroki wybór.